Ile kosztuje mieszkanie w Szczecinie?
Na początku października Narodowy Bank Polski wygenerował raport dotyczący wzrostu cen mieszkań. Wynika z niego, że w drugim kwartale roku, dalej obserwuje się znaczący wzrost cen. Ten wzrost dotyczy zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.
Jakie są ceny mieszkań? Szczecin i okolice
Według statystyk w Szczecinie oraz 9 innych dużych polskich miastach, ceny wzrosły o 10,4% rok do roku oraz aż o 3.0% kwartał do kwartału. Jak zatem przekłada się to na koszt jednego metra kwadratowego? W pierwszym kwartale średnia cena za metr kwadratowy wynosiła średnio 5900 zł, a w kolejnym już 5974 zł.
Dlaczego z roku na rok wzrastają ceny mieszkań? Szczecin – tutaj również następują podwyżki cen nieruchomości.
Dlaczego mieszkania tyle kosztują?
Dane statystyczne, które zostały zebrane przez Główny Urząd Statystyczny, wskazują, że od 2006 roku mieszkania w Szczecinie o powierzchni około 50 metrów kwadratowych, są droższe o średnio prawie 100 000 złotych. Cena za metr kwadratowy, na przestrzeni tych 13 lat, wzrosła z około 3250 złotych do kwoty średnio 5255 złotych za metr, czyli o około 62%. Z czego wynikają tak duże różnice w cenie i dlaczego mieszkania z roku na rok drożeją? Jedną z głównych przyczyn jest wzrost kosztów związanych z samą budową tj. płytami OSB, stawianiem ścian, czy izolacją termiczną. Z roku na rok wszystko drożeje, więc absolutnie normalne jest to, że mieszkania również zwiększają swoją wartość na rynku. Drugim, dość ważnym i kluczowym elementem, są ekipy budowlane, a konkretniej – ich brak. Coraz więcej Polaków – fachowców, emigruje za granicę, w poszukiwaniu pracy, która będzie na dużo lepszych warunkach finansowych niż w Polsce. Z tego powodu znalezienie wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą profesjonalistami znającymi się na swoim fachu, nie jest zadaniem prostym. Dodatkowo, tacy fachowcy wcale nie kosztują mało, ale inwestycja w dobrą ekipę budowlaną zwraca się poprzez solidnie i profesjonalnie wybudowane mieszkania.
Wysoki standard, czyli za co się płaci
Bardzo często w ogłoszeniach dotyczących nieruchomości pojawia się zdanie: „mieszkanie o wysokim standardzie”. Co to właściwie znaczy i co powinno wchodzić „w skład” mieszkania o wysokim standardzie? Przede wszystkim jego wykończenie, ale również wygląd samego budynku oraz całego osiedla – może to być np. Apartament w Szczecinie. Nowoczesne mieszkania są tworzone z myślą o najdrobniejszym szczególe, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów i sprostać oczekiwaniom wszystkich mieszkańców. Drugim ważnym aspektem są również udogodnienia, które są oferowane wraz z mieszkaniem, na przykład garaż podziemny albo komórka lokatorska, schowek na rowery itp. W samym budynku (jeśli jest to budynek piętrowy) powinna znajdować się winda, która będzie dużym ułatwieniem dla rodziców z dziećmi, osób niepełnosprawnych oraz osób starszych. Na standard mieszkania (w stanie deweloperskim) mają również wpływ takie aspekty jak: grzejniki, gniazdka, wykończenie okien, parapety, czy włączniki do świateł. Również materiał, którego wykonane są ściany działowe, może wpłynąć na standard mieszkania i finalną cenę nieruchomości.